Písková slévárna (bentonit) – popis výroby

Předmětem činnosti pískové slévárny je výroba odlitků z hliníkových slitin litých dle požadavků zákazníků a zasahuje do různých odvětví průmyslové výroby, např. pro elektrotechnický, strojírenský, potravinářský, lodní průmysl a pro dopravní systémy.

Formování

K odformování vnějších tvarů se používají dřevěné či kovové modely, jejichž konstrukce je řešena v konstrukčním oddělení za pomoci moderního programu SOLIDWORKS (konstrukční oddělení v nutných případech spolupracuje se zákazníkem na optimalizaci konstrukce včetně návrhu optimální slitiny, stejně jako pomůže navrhnout řešení při přechodu z jiného materiálu na hliníkovou slitinu).

Formování se u pískového odlévání provádí do jednotné bentonitové směsi nebo v případě složitějších odlitků do vazné směsi. Zlepšení a udržení kvality formovací směsi se dosáhlo zařazením chladničky písku do řetězce pískového hospodářství a realizace projektu počítačově řízené přípravy formovací směsi, kdy dávkování těchto komponentů je zajištěno počítačem řízeným systémem přesného dávkování jednotlivých komponent jednotné bentonitové směsi a časem míchání.

Jako princip formování se používá střásání s dolisováním, a to na strojích Foromat 20 a na obracecím stroji FRFG 20. Pro větší série se používá formování impulsivním vstřelením vzduchem a dolisováním na poloautomatické lince HSP, formy pro odlévání velkých a objemnějších odlitků se vyrábí na strojích Foromat 40 (formování střásáním s dolisováním).

Odlévání

Vysoká flexibilita výroby nám umožňuje realizaci široké škály rozměrů a vah odlitků. Písková slévárna nabízí možnost lití odlitků od 0,5 do 100 kg.

 1. Odlévání do pískových forem vyráběných strojním formováním s konvenčním mechanickým střásáním a dolisováním s rozměry formovacích rámů od 400 × 300 mm do 1000 × 1000 mm  při hmotnosti odlitku 0,1 – 100 kg.
 2. Odlévání do pískových forem vyráběných strojním formováním s impulsivním vstřelením vzduchem a dolisováním s rozměry formovacích rámů 650 × 650 mm při hmotnosti odlitku 1–30 kg.
 3. Odlévání do pískových forem vyráběných ručním formováním do rozměrů rámu max. 1300 × 1300 mm, při hmotnosti do 40 kg.

Roční kapacita pískové slévárny je cca 2 500 t odlitků/rok.

Výroba jader

Pro výše uvedené technologie zajišťujeme výrobu jader, a to metodami:

 1. Vstřelováním metodou CT s pojivy na bázi geopolymerů nebo vodního skla.
 2. Ručním pěchováním metodou CT s pojivy na bázi geopolymerů nebo vodního skla.

Hmotnost pískových jader je v rozmezí 0,1 do 100 kg/ks.

Dokončovací operace

 1. Ořez a broušení vtokových soustav a nálitků.
 2. Tryskání nerezovým granulátem z chromové oceli a korundovou směsí.
 3. Tlakování odlitků do max. tlaku 6 bar.
 4. Tepelné zpracování T4, T6.
 5. Montáže dle specifikace zákazníka.
 6. V kooperaci nabízíme povrchové úpravy  dle specifikace zákazníka -  antikorozní ochranu, práškovou povrchovou úpravu, elox apod.